poniedziałek, 3 lutego 2014

Ząbki.

Właśnie moja córka stała się "dziewczyną bez zęba na przedzie".

Ruszał się, ruszał, aż wreszcie został znokautowany przez twarde jabłko.
Wypadł ostatecznie zostawiając po sobie typową dla dziecięcych uśmiechów szczerbę. 
Moja córka nie dała sobie pomóc z wyrwaniem zęba, bo się bała, ruszała go, bawiła się nim językiem, ale nie chciała mu pomóc się oderwać od dziąsła.

Ja byłam inna. Gdy tylko wyczułam, że jeden mój ząb się rusza, tak mnie wciągnęła zabawa z rozruszaniem kolejnych zębów i wyrywaniem ich, że wkrótce wyrwałam ich osiem. W przedszkolnym konkursie szczerboli "kto wysunie więcej języka przez szpary w zębach" zajmowałam pierwsze miejsce. Wysuwałam cały...

Ząbkowanie

Mleczne ząbki pojawiają się u dziecka około 6 miesiąca życia, choć są też odstępstwa od reguły i tym nie należy się przejmować, dzieci rozwijają się w różnym tempie. Proces ząbkowania kończy się, gdy dziecko osiąga wiek około 3 lat. Wszystkich ząbków mlecznych jest 20 - 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowych. Najpierw wyrastają siekacze, zwykle dolne jedynki. Wyraźnym objawem, że to już ząbkowanie, jest potężne ślinienie się. To, że dziecko bierze do buzi paluszki lub zabawki, to sprawa bardzo normalna, bada świat nie tylko rękami i oczami, ale też ustami i językiem. Biologicznie dziecko sprawdza czy to, co ma nadaje się do jedzenia ;) Około 6 miesiąca życia palce i przedmioty w buzi pomagają poradzić sobie z efektami towarzyszącymi ząbkowaniu.

Dziąsełka mogą być spuchnięte i bolące, mogą, ale nie muszą. Dzieci różnie przechodzą czas ząbkowania. Czasem z powodu ząbkowania są marudne, zdarza się, że gorączkują. Trzeba to przetrwać i pomóc przetrwać dziecku. Dla niektórych maluchów ten czas bywa trudny, przekłada się to też na (dys)komfort rodziców ;)

Tutaj jedna ważna sprawa - nie zwalaj wszystkich dolegliwości dziecka na ząbkowanie, bo przyczyna może być inna. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, jeśli kaszle, wymiotuje, jeśli męczy je biegunka, to nie zakładaj, że to związane jest z ząbkowaniem, tylko skonsultuj się z lekarzem.

Jak pomóc dziecku, gdy męczy je ból dziąseł?

Są do kupienia w sklepach z artykułami dziecięcymi praktyczne gryzaczki wypełnione płynem. Schłodzone w lodówce łagodzą ból dziąseł - niska temperatura ogólnie działa przeciwbólowo. Ważne, żeby nie wkładać tych gryzaków do zamrażalnika i takich zimnych nie podawać dziecku. Możesz kupić też zabawkowe zwykłe gryzaczki-grzechotki. W okresie ząbkowania nieuniknione jest, że zabawki dostaną się do buzi, dlatego najlepiej kup do tego właśnie przeznaczone.

Do kupienia są również plastikowe szczoteczki do masażu dziąseł. Dobrze by było, gdyby stosowanie ich było nadzorowane przez dorosłego. W końcu dajesz dziecku do ręki coś w kształcie ołówka. Może wsadzić sobie niechcący w oko, lub za głęboko w gardło.

My radziłyśmy sobie podczas ząbkowania za pomocą... surowej marchewki. Obierałam dość dużą marchew i dawałam dzidzi do obrabiania. Dlaczego dużą? Żeby naciskiem dziąseł  nie spowodowała jej pęknięcia i nie udławiła się tym odgryzionym kawałkiem. No z drugiej strony marchew nie może być zbyt wielka, bo musi zmieścić się do buzi i dać szansę dziecku na zaciśnięcie na niej zębów. W każdym razie marchew sprawdziła się super.
Po pierwsze chłodna, bo z lodówki.
Po drugie twarda i przez to nadająca się do masażu dziąseł.
Po trzecie nadaje się do spożycia, więc jest lepsza niż wpychane do buzi klocki,
a po czwarte ma smak i dziecko będzie ten "przedmiot" chętnie stosować.

Na zbyt obfite ślinienie niezawodny jest śliniaczek z tworzywem na spodniej stronie, dzięki temu bluzeczka pod śliniakiem pozostanie sucha.

Jeśli ból jest intensywny i nie daje spokoju można posiłkować się farmakologią.
Są żele (z lidokainą jako substancją czynną), których zaaplikowanie na dziąsełka sprawia, że ból przynajmniej na jakiś czas przestaje doskwierać. Niektórzy zalecają paracetamol. Leki przeciwbólowe mogą różnić się substancją czynną. Paracetamol jest przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, ale jego metabolity obciążają wątrobę. Metabolity ibuprofenu są nieszkodliwe dla organizmu, ale sam lek może uszkadzać śluzówkę żołądka. Ibuprofen jest zarówno przeciwgorączkowy i przeciwbólowy jak również przeciwzapalny. Osobiście od zawsze stosuję ibuprofen i w preparatach mojego dziecka i jako swój lek przeciwbólowy. Pamiętaj o dobraniu właściwej dawki w zależności od masy ciała dziecka. Dawka za niska będzie nieskuteczna, dawka za wysoka zaszkodzi. Z lekami nie ma zabawy.

Pozdrowienia. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz